close
تبلیغات در اینترنت
رسانه برتر وقف
بازدید : 5| تاریخ : سه شنبه 03 شهريور 1394| نویسنده : مهدی شجاعی | موضوع : مکان وقف ,


موقوفه فضل یکی از موقوفات بزرگ مشهد است که در سال 1285هجری قمری با نیت روضه خوانی و اطعام و


... خیرات و مبرات وقف شده است و تولیت آن با اولاد ذکور واقف می باشد.این موقوفه در بخش های مختلفی از ارض اقدس توس می باشد که بخش اعظم آن در حاشیه شهر به مساحت 80 هکتار که شامل یک و نیم دانگ از پلاک 179 بخش 10 اصلی مشهد در منطقه صفی آباد می باشد.

مصارف این اراضی بیشتر با کاربری باغداری و کشاورزی و قسمتی از آن که نزدیک شهرک الهیه مشهد واقع  شده به تعاونی های مسکونی و ادارات واگذار شده است.

قسمت دیگر این موقوفه در خیابان مصلی یا همان پایین خیابان مشهد است که در در قدیم جزو قسمت های مرفه و با امکانات مشهد محسوب می شد و شامل 40 پلاک مسکونی، یک مسافرخانه و دو باب مغازه می باشد.

سال 1353 هجری شمسی در طرح توسعه حرم مطهر رضوی مسافرخانه و مغازه ها تخریب می شود که پس از پیگیری های بسیار جهت دریافت معوض  در 8 سال اخیر، معوض آن از آستان قدس دریافت خواهد شد.

درآمد موقوفه از نیت مصرف واقف بیشتر است و مواردی که معتذر المصرف هستند با هماهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه سال 1384 محلی با زیربنای 1000 متر مربع  در چهارراه لشکر خریداری شده است تا محلی برای روضه خوانی به طور ثابت جهت اجرای نیت واقف باشد و روضه خوانی و اطعام عزاداران در دهه اول محرم و آخر صفر، ماه مبارک رمضان و لیالی قدر هر ساله انجام می شود.

تاکنون هر ساله محل اجرای نیت واقف مسجد قائم(عج) واقع در پنجراه سناباد طی ماه محرم و صفر و مسجد روستای صفی آباد در ایام ماه مبارک رمضان بوده است.

از زمان وقف تا کنون پسران و نوه ها و نوادگان شادروان حاج محمد رضا تاجر فضل تولیت آن را یکی پس از دیگری بر عهده گرفته اند و اکنون این تولیت از سال 1380 به دست حاج کاظم فضل رسیده است که از نوادگان واقف می باشد.

لازم به ذکر است سنت حسنه وقف در این خاندان ساری و جاری است و هر چند سال یک بار یک موقوفه جدید توسط این خاندان به ثبت می رسد.
اگه دمو یا لینک دانلود خراب بود یا هر مشکلی تو این پست بود از پایین به ما اطلاع دهید
فقط کافیست کد امنیتی زیر رو وارد کنید و بعد روی گزینه گزارش خرابی لینک کلیک کنید تا خرابی برای ما ارسال شود