close
تبلیغات در اینترنت
رسانه برتر وقف
بازدید : 15| تاریخ : دوشنبه 20 مهر 1394| نویسنده : مهدی شجاعی | موضوع : علما ,


  آیت الله نوری همدانی: ظرفیت رسانه‌ها در زمینه ترویج فرهنگ وقف فعال شود

یکی از مراجع تقلید گفت: باید با استفاده از ظرفیت رسانه‌ ها به ویژه صدا و سیما فرهنگ صحیح وقف را در جامعه ترویج کرد.


به گزارش ستاد خبری هفته وقف ، آیت‌الله حسین نوری همدانی عصر امروز سه شنبه در دیدار نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و مدیران ادارات اوقاف که در استانه هفته وقف انجام شد با اشاره به آیه 53 سوره مبارکه «نساء» اظهار کرد: خداوند اراده فرموده است امانات خود که شامل پست‌ها و مقام‌های دنیوی و سایر نعمت‌هاست را به اهل شایسته آن بسپارد.
وی افزود: وقف یکی از امانت‌های الهی است؛ واقفان بر اساس عقیده و ایمان خود بخشی از مال و ثروتشان را در راه خداوند وقف می‌کنند تا به آن جاودانگی و ابدیت ببخشند.
این مرجع تقلید با بیان اینکه املاک وقفی باقی می‌مانند تا از درآمد آنها برای خدمت به جامعه اسلامی استفاده شود گفت: مدیران سازمان اوقاف این توفیق را یافته‌اند که امانت‌دار وقف باشند.
وی ادامه داد: ریاست سازمان اوقاف تاثیر فراوانی در احیای فرهنگ وقف و ترویج آن در جامعه داشته و کسانی که با او همراه شده‌اند نیز همین ویژگی را دارند.
آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به ضرورت تبلیغ گسترده در حوزه وقف عنوان داشت: باید کسانی که در راه وقف تلاش کرده‌اند را به جامعه شناساند تا مردم الگویی کامل و صحیح در این موارد داشته باشند؛ مردم باید ببینند موقوفات در چه راهی هزینه می‌شوند و با این سنت حسنه آشنایی بیشتری بیابند و صدا و سیما باید در این حوزه وقت بیشتری اختصاص دهد و برنامه‌سازی در مورد وقف انجام دهد.
استاد برجسته حوزه علمیه قم اضافه کرد: صدا و سیما باید به این موضوع هم بپردازد که در حوزه‌های علمیه چه اقداماتی صورت می‌گیرد هرچند این موارد یا پخش نمی‌شوند یا اینکه کمرنگ هستند؛ رسانه‌ها باید در راستای تقویت اعتقادات و مفاهیم دینی جدیت بیشتری داشته باشد.
وی با بیان اینکه ما می‌گوییم جریمه دیرکرد در بانک‌ها حرام است ولی باز هم این روش در سیستم اقتصادی وجود دارد عنوان داشت: باید وقتی را به مراجع تقلید داد تا آنها این موضوعات را از طریق صدا و سیما و رسانه‌ها به مردم بگویند.
آیت‌الله نوری همدانی تصریح کرد: امروز حملات شدیدی از سوی تکفیری‌ها و آن هم با پول نفت و گاز عربستان سعودی و قطر علیه تشیع جریان دارد و ما نیز وظیفه داریم جواب آنها را با منطق و دلیل بدهیم.
این مرجع تقلید با بیان اینکه گاهی گفته می‌شود سخن گفتن در این زمینه دخالت در امور دیگر کشورهاست افزود: در جواب می‌گوییم ما مبانی اسلام را عنوان می‌کنیم و دین خدا مرز نمی‌شناسد؛ وظیفه ما بیان آیات قرآن است و مرز جغرافیایی مطرح نخواهد بود.
وی ادامه داد: در یکی از روزنامه‌ها خواندم که طرح‌های جالبی در مورد قرآن توسط سازمان اوقاف و امور خیریه اجرایی شده است؛ نشر قرآن موضوع بسیار مهمی است ولی موضوعات راجع به این کتاب آسمانی فراوان هستند و باید کار بیشتری در این زمینه انجام شود؛ امام راحل نیز بارها فرمودند ما افتخار می‌کنیم که قرآن را از مجالس ترحیم به عرصه زندگی آورده‌‌ایم.
آیت‌الله نوری همدانی با تاکید بر فعالیت بیشتر در زمینه افزایش تعداد حافظان قرآن کریم عنوان داشت: باید به موضوعات دیگری هم در این حوزه پرداخت و از جمله اینکه قرآن باید در جامعه کاربردی شوند و در این میان استفاده از تفاسیر مهمی همچون المیزان اهمیت فراوانی دارد.
استاد برجسته حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: عقیده دارم که تفسیر المیزان به دلیل حرکت‌آفرینی و زنده بودن، یکی از زمینه‌های پیروزی انقلاب اسلامی ایران بوده است.
وی با بیان اینکه قدرت در بسیاری از دوره‌های تاریخی در اختیار غیر شیعیان بوده است گفت: آنها در تفاسیر آیات قرآن، تاریخ و حدیث به کوبیدن شیعیان پرداختند و امروز باید در برابر این مشکلات برخوردی استدلالی و مناظره‌ای داشت.
آیت‌الله نوری همدانی افزود: غیر شیعیان در تفاسیری که از آیات مختلف ارائه کرده‌اند بسیاری از مسائل را به گونه‌ای دیگر جلوه داده‌اند؛ تفسیر هر آیه‌ای که سندی برای فضائل اهل بیت(ع) محسوب می‌شود توسط آنها تحریف شده است.
 رئیس سازمان اوقاف: 250 هزار حافظ قرآن سالانه توسط اوقاف تربیت می شود
نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه هم دراین دیدار با ارایه گزارشی گفت: رهبر معظم انقلاب تاکیدات فراوانی برتربیت حافظان قرآن در کشور دارند به همین دلیل سازمان اوقاف درصدد است سالی 250 هزار حافظ تربیت نماید.
حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی اظهار کرد: با تلاش همه مدیران و پرسنل سازمان اوقاف، این سازمان به مجموعه‌ای فعال و اثربخش تبدیل شده و در سه حوزه وقف، امامزادگان و قرآن موفقیت‌های زیادی حاصل شده است.
وی افزود: استیفای حقوق موقوفات و مکانیزه کردن ادارات کل در سراسر کشور از جمله اقدامات صورت گرفته هستند؛ تعدادی از وقف‌‌نامه‌ها و اسناد جمع‌آوری و به شیوه مکانیزه آرشیو شده‌اند.
نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه حدود 30 سال اختلافاتی میان این سازمان وسازمان منابع طبیعی وجود داشت گفت: بر اساس تفاهم صورت گرفته تکلیف 400 هزار هکتار از زمین‌های مورد اختلاف مشخص شده است.
وی ادامه داد: اضافه بر عمران و آبادانی در امامزادگان ، فعالیت‌های فرهنگی مانند برپایی خیمه‌های معرفت در این اماکن در دستور کار قرار گرفته است.
محمدی با اشاره به وظایف سازمان اوقاف در حوزه قرآن گفت: برگزاری مسابقات قرآن در سطوح شهرستان، استان و کشور نخستین وظیفه است و امسال بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر در این مسابقات شرکت کرده‌اند.
نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تلاش برای افزایش تعداد حافظان قرآن کریم را از دیگر وظایف این سازمان برشمرد و افزود: رهبر معظم انقلاب نیز در این زمینه تاکیدات فراوانی داشته‌اند به همین دلیل سازمان اوقاف درصدد است سالی 250 هزار نفر بر تعداد حافظان بیفزاید.
وی با بیان اینکه فاصله با اهداف تعیین شده زیاد است گفت: استفاده از رهنمودهای مراجع عظام تقلید در همین راستا صورت می‌گیرد؛ تلاش و کوشش در حوزه دین افتخاری برای مراجع و روحانیت است و وقف نیز جزو همین موارد محسوب می‌شود.اگه دمو یا لینک دانلود خراب بود یا هر مشکلی تو این پست بود از پایین به ما اطلاع دهید
فقط کافیست کد امنیتی زیر رو وارد کنید و بعد روی گزینه گزارش خرابی لینک کلیک کنید تا خرابی برای ما ارسال شود